D8015L56
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Ir - Reverse Current : 0.1 mA
Package / Case : TO-220-3 FP
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Max Surge Current : 225 A
Vf - Forward Voltage : 1.6 V
Packaging : Bulk
Vr - Reverse Voltage : 800 V
Configuration : Single
Recovery Time : 4 us
Type : Standard Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 9.5 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Rectifiers 800V 15A TO220AB